3 përdorime të hudhrës që ndoshta nuk i keni ditur

Edhe pse shumë nuk e preferojnë për shkak të erës së fortë, hudhra duhet të konsumohet pasi ka efekte të dobishme për shëndetin.

Lufton aknet

Për shkak të veprimit antioksidues dhe anti-inflamator, hudhra lufton aknet dhe plagët, por edhe plakjen e parakohshme. Merrni një thelb hudhër dhe fërkoni zonën e akneve. Përsëriteni disa herë për një rezultat më të mirë.

Dezinfekton sipërfaqet

Mbushni një shishe me uthull të bardhë të thjeshtë dhe shtoni 5 ose 6 thelpinj hudhre të prerë. Lëreni për rreth një orë dhe më pas spërkatni sipërfaqet që dëshironi të dezinfektoni.

Lehtëson kollën

Mjalti me hudhër është një shurup mbresëlënës efektiv për kollën e thatë. Merrni disa thelbinj hudhër të shtypura, 1 lugë çaji shafran indie, 1/2 filxhan mjaltë, 1 lugë lëng limoni të freskët. Përziejini së bashku, lëreni për 10 deri në 15 minuta dhe më pas pini një lugë shurup.