Ambasadorja Yuri Kim reagon e shqetësuar për ngjarjen e fundit: Kërcënimet dhe sulmet ndaj…

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim ka shprehur shqetësimin për sulmet e fundit kundër gazetarëve në Shqipëri. Diplomatja tha se kërcënimet dhe sulmet ndaj mediave dhe gazetarëve janë kërcënime kundër demokracisë.

“Ambasadorja Yuri Kim u takua me z. Aleksandër Çipa, kreun e Unionit të Gazetarëve Shqiptarë, për të përsëritur mbështetjen e SHBA për një media të pavarur dhe të lirë, e cila është jetike për demokracinë e Shqipërisë dhe rrugën drejt BE-së.

Ambasadorja Kim theksoi se për Shtetet e Bashkuara, liria dhe siguria e gazetarëve janë thelbësore. Ajo shprehu shqetësimin për sulmet dhe kërcënimet e fundit kundër gazetarëve dhe kërkoi solidaritet mes gazetarëve për të dënuar sulme të tilla dhe për të kërkuar llogari.

Kërcënimet dhe sulmet ndaj mediave dhe gazetarëve janë kërcënime kundër demokracisë” mbyllet postimi i ambasadës amerikane. Pak ditë më parë u godit për shkak të detyrës gazetari Elvis Hila në Lezhë.