Biden kërcënon me sanksione – Putin paralajmëron për “gabim të madh”

  1. Presidenti i SHBA Joe Biden i ka bërë thirrje presidentit rus Vladimir Putin që të zbusë tensionet me synimin për trupat ruse pranë kufirit ukrainas. Kjo u njoftua nga Shtëpia e Bardhë të enjten në mbrëmje (me orën lokale) pasi dy presidentët kishin biseduar në telefon për gati një orë.

Bisedë “serioze dhe thelbësore”

Në rast të ndërhyrjes së mëtejshme ushtarake në Ukrainë, SHBA dhe aleatët e saj do të jenë të gatshëm të vendosin sanksione të ashpra ekonomike ndaj Moskës, tha një përfaqësues i lartë i Shtëpisë së Bardhë. Në një rast të tillë, prania e NATO-s në vendet anëtare lindore do të zgjerohej gjithashtu. Ukraina më pas mund të llogarisë në ndihmë shtesë, gjithashtu për forcat e armatosura për mbrojtjen kombëtare.

Bisedimet e Biden me Putinin, ndër të tjera, kishin të bënin me përgatitjen e një takimi të përfaqësuesve të të dy vendeve në Gjenevë, të planifikuar për 10 janar. SHBA shpresonte se Moska do të merrte rrugën e de-përshkallëzimit, tha zyrtari amerikan. Toni i bisedës me Putinin ishte “serioz dhe thelbësor”.

Image

Rusia dëshiron të parandalojë anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar Rusinë për dislokim masiv të trupave në zonat në kufi me Ukrainën për javë të tëra. Dyshohet se trupat ruse mund të pushtojnë ish-republikën sovjetike. Rusia hedh poshtë planet e supozuara për një pushtim dhe, nga ana tjetër, akuzon Ukrainën se ka vendosur ushtarë shtesë në rajon.

Sipas Shtëpisë së Bardhë, Rusia e bëri të qartë paraprakisht se do të donte një premtim me shkrim se Ukraina nuk mund të anëtarësohet kurrë në NATO dhe se pajisjet ushtarake të aleancës nuk do të vendosen në shtetet ish-sovjetike. Këto janë kërkesa që qeveria Biden nuk dëshiron t’i përmbushë.