Britania po shfuqizon shumicën e masave. Nuk do të ketë maska, izolim të të infektuarve dhe certifikata COVID-19

Kryeministri britanik, Boris Johnson ka njoftuar se duke filluar nga java e ardhshme do të heqë shumicën e masave kufizuese të vendosura për të kontrolluar versionin Omicron të coronavirusit në Angli dhe se planifikon të heqë izolimin për njerëzit që dalin pozitivë për virusin.

Që nga e enjtja, 27 janari, mbajtja e një maskë nuk do të jetë më e detyrueshme, puna nga shtëpia nuk do të rekomandohet më zyrtarisht dhe nuk do të kërkohet më një certifikatë COVID-19 për të hyrë në klubet e natës dhe do të lejohen tubime më të mëdha, tha lideri konservator në parlament.

“Ndërsa COVID-19 bëhet një sëmundje endemike, ne duhet të zëvendësojmë detyrimet ligjore me udhëzime dhe rekomandime”, tha Johnson. Ai tha se nuk ka plane të zgjasë angazhimin e izolimit për njerëzit me COVID-19 pozitiv pas skadimit më 24 mars.

“Ne nuk do t’i detyrojmë me ligj njerëzit të izolohen nëse kanë grip”, tha ai, raporton bbc.

Në Mbretërinë e Bashkuar, më shumë se 152 mijë njerëz kanë vdekur nga coronavirusi. Të dhënat më të fundit të disponueshme tregojnë një rënie të infeksioneve të reja me gati 40 për qind në baza javore dhe numri i të shtruarve në spital është stabilizuar.

Në rënie është edhe numri i pacientëve të terapisë intensive, i cili ishte i vogël gjatë valës së Omicronit.

Lehtësimi i masave, për të cilin një pjesë e shumicës konservatore tha se po mbyste lirinë, vjen më herët se sa pritej dhe në kohë krize të paprecedentë për Boris Johnson, i cili është zhytur në një skandal për një festë në Downing Street në një kohë kur vendi po ndalonte tubime. Në Britani, çdo komb vendos politikën shëndetësore.