Covid-19/ Dy humbje jete dhe 14 raste të reja në vend

Dy humbje jete dhe 14 raste të reja me Covid nga 3 366 testime u konfirmuan këtë të Premte nga Ministria e Shëndetësisë.

Viktimat janë 1 qytetar nga Tirana dhe 1 nga Durrësi, të moshave 69 dhe 74 vjeç.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 2 raste në Tiranë, Malësi e Madhe, Memaliaj, Skrapar, 1 rast në Shkodër, Durrës, Fier, Devoll, Tropojë, Prrenjas.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 81 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 128 907 që nga shfaqja e pandemisë në vend.

Të shtruar në spitale 43 pacientë nga të cilët 5 pacientë janë në terapi intensive.  Ndërsa raste aktive me Covid janë 875.

Që prej shfaqjes së pandemisë në vend, janë prekur 132 229 persona, prej të cilëve 2 447 kanë humbur jetën.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. “Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital”, apelon MSH.