Dëshmitarët tregojnë si u shoqërua Rama nga policia gjermane

Zbardhen detaje të reja lidhur me skandalin e kryeministrit Edi Rama në avionin e Lufthansa në aeroportin e Frankfurtit, ku edhe u ndalua nga policia gjermane.

Kreu i qeverisë shqiptare është nxjerrë nga avioni i linjës Frankfurt-Detroit, pasi refuzoi të mbante maskën anti-COVID.

Skena është parë edhe nga disa shqiptarë të tjerë të cilët janë bërë dëshmitarë të shoqërimit të kryeministrit nga policia gjermane.

Dy dëshmi të mbërritur në llogarinë e Facebook të liderit historik të PD, Sali Berisha, tregojnë me detaje si u nxor Edi Rama nga avioni duke u kapur për krahu, prej policëve gjermanë.

Data shënonte 6 dhjetor 2021 dhe Edi Rama i shoqëruar nga stafi i tij, po udhëtonin drejt SHBA-ve. Pasi e zbritën nga avioni, kryeministri shqiptar ka humbur avionin dhe për pasojë ka udhëtuar drejt Detroit me një linjë tjetër.

Më poshtë dëshmitë e qytetarëve në Facebook-un e Berishës
Deshmi te reja mbi nxjerrjen me force nga policia te Rames nga avioni i Lufthanses!
Deshmitaret e ngjarjes qe udhetonin me Ramen provojne se Fuga dhe Spiropali genjejne.
Ata deshmojne se Rama u nxorr forcerisht perkrahesh nga policia gjermane nga avioni i Lufthanses ne Frankfurt.

Lexoni mesazhet e deshmitareve te ngjarjes! sb

Pershendetje Doktor!
Te pata shkruar per incidentin qe shkaktoi Rama ne Frankfurt gjate rruges se tij per ne Michigan. Nje çift i vjeter, burre dhe grua, te aferm te mij e kane pare me syte e tyre ngjarjen. Ata thone ngjarja  ka qene me keq sec transmetohet. Ramen e kane marre me force nga krahet dhe e kane nxjerre jashte. Mund te shikoni mesazhin me poshte  qe ju kam derguar me daten 6 dhjetor.
Me fal per shqetesimin.

6 Dhjetor 2021

Skandal i kryeministrit Rama :

Në Frankfurt, gjate udhetimit per në Michigan me 3 dhjetor, Edi Ramen dhe krejt stafin i kanë nxjerre jashte nga avioni mbasi kane refuzuar te veshin maskat. Avioni eshte nis me 2 ore me vonese per arsye te refuzimit te Rames per te vene masken. Kane ardhur police te armatosur dhe i kane nxjerre jashte në force dhe nuk jane lejuar te futen në avion. Per kete arsye Rama nuk arriti te merrte pjese në darken e rezervuar ne Restorantin Besa në Detroit ku e pritnin nje numer i madh protestuesish. Rama dhe stafi, kane marre nje avion tjeter ate nate jo per në Detroit por në ëashington DC. Rama mberriti në Michigan te nesermen në Mengjes. Kjo ngjarje eshte e deshmuar nga deshmitare qe i njoh dhe kane qene në ate avion.
Ndoshta nje gazetar mund ta verifikoje me linjat ajrore.