Detajet e dosjes hetimore/ Rasti i korrupsionit që çoi pas hekurave prokurorin e Sarandës

Referuar njoftimit zyrtar të SPAK, bëhet me dije se hetimet kishin nisur për disa vepra penale, kryesisht “trafik droge” dhe “grup kriminal”, dhe më pas janë zbuluar dy skema të tjera.

Sali Hasa akuzohet për veprën penale “Korrupsioni pasiv i gjyqtarëve, prokurorëve dhe funksionarëve të tjerë të drejtësisë”. Ka qenë një dosje që ai kishte në dorë dhe po bënte hetime, e cila “i ka bërë gropën” prokurorit të Sarandës.

Teksa Hasa kryente hetime për Emiljano Miranin, motra e këtij të fundit Elsona Papa i ka shkuar në zyrë dhe i ka dhënë para. Mirani akuzohej për veprën penale “Plagosje e lehtë me dashje” dhe pasi prokurori mori paratë, hetimet ndaj të pandehurit të sipërpërmendur u pushuan.

Përsa i përketë episodit të dytë: Oficeri i Policisë Gjyqësore Napolon Hodaj ka mundësuar që një person t’i shpetojë arrestimit, shkruan newsbomb.al. Emri i tij mbahet sekret pasi nuk ka arritur të kapet. Por, Hodaj me ndikimin e tij ka lejuar që personi i kërkuar të arratisej, ndërsa SPAK e kërkon sepse hetimet për të kanë rinisur.

Epidosi i tretë: Në pranga kanë rënë dhe arbitri Qerim Ruçi e zyrtari i klubit të Përmetit Bledar Hajredini. Arbitri Ruçi prej vitesh ka arbitruar në nivelet e ulëta, ndërsa Hajredini ka mbajtur edhe shiritin e kapitenit te Përmeti në kohën kur luante futboll. “Paracaktim i rezultateve në garat sportive”, kjo është akuza që rëndon mbi ta.

Sipas detajeve që mësohen nga ky hetim, dyshja akuzohet se ka “kurdisur” ndeshjen e Kategorisë së Dytë mes Përmetit dhe Selenicës, e fituar me penallti nga Përmeti 0-1.

Pra, referuar dosjes së Prokurorisë Speciale, ka qenë një hetim i nisur për prokurorin Sali Hasa që ka sjell më pas dhe dy ngajrje të tjera të lidhura me këtë hetim, ku në pranga kanë rënë 6 persona, dy janë në masë më të lehtë sigurie dhe një është në kërkim.