E frikshme/ Tërmeti i fuqishëm godet ishullin, ngrihet alarmin për…

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7 goditi rajonin e Ishujve Kermandets të Zelandës së Re të enjten, tha Shërbimi Gjeologjik i SHBA (USGS).

https://twitter.com/LastQuake/status/1636172454098862081?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1636172454098862081%7Ctwgr%5Ebc556e7b13ac67178f2251dbee221b7b77b852d7%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fsot.com.al%2Fbota%2Fe-frikshme-termeti-i-fuqishem-godet-ishullin-ngrihet-alarmin-per-i576539

Thellësia e tërmetit u vlerësua 10 kilometra, ndërkohë është lëshuar një paralajmërim për cunami.

Zelanda e Re, si dhe rajoni më i gjerë, ndodhet në rajonin shumë sizmik të të ashtuquajturës “Unaza e Zjarrit”, një hark 40,000 km vullkanesh dhe llogoresh oqeanike që mbyll pjesën më të madhe të Oqeanit Paqësor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *