Gazetari rus nxjerr në ankand medaljen e Nobelit, mbledh 100 mln dollarë për ukrainasit

Një gazetar rus që fitoi Çmimin Nobel për Paqe ka shitur medaljen e tij për më shumë se 100 milionë dollarë.

Dmitry Muratov, redaktor i një gazete që kritikon ashpër Kremlinin, ua ka dhuruar paratë fëmijëve refugjatë ukrainas.

Muratov, i cili u nderua me çmimin vitin e kaluar me kolegen e tij gazetare Maria Ressa nga Filipinet, nxori medaljen e tij në ankand të hënën, Ditën Botërore të Refugjatëve.

Ajo u shit për një rekord prej 103.5 milion dollarë (84 milion £).

Më parë, më i paguari për një medalje të çmimit Nobel ishte 4.76 milionë dollarë (3.83 milionë £) kur James Watson, bashkëzbulimi i të cilit i strukturës së ADN-së i dha atij një çmim Nobel në 1962, e shiti të tijën në 2014.

Çmimi i plotë i blerjes së medaljes do të përfitojë nga reagimi humanitar i UNICEF-it për fëmijët e zhvendosur të Ukrainës, Heritage Auctions, e cila zhvilloi ankandin.

Muratov, të cilit iu dha çmimi në tetor 2021, ndihmoi në themelimin e Novaya Gazetës dhe ishte kryeredaktor i saj kur u mbyll në mars pasi Kremlini shtypi gazetarët në mospajtimin publik pas pushtimit të Ukrainës.