Moti sot, ja parashikimi i temperaturave

Vijon ndikimi i masave ajrore të qëndrueshme, të cilat do të diktojnë mot të kthjellët POR me temperatura të larta në vendin tonë gjatë pjesës së parë të ditës. Pjesa e dytë e ditës sjellë kalime vranësirash nëpër territor, KU më të shpeshta vranësirat do jenë në zonën e Alpeve duke rrezikuar dhe ndonjë shi të papërfillshëm.

Temperaturat e ajrit ulen në mëngjes por mbeten kostante në mesditë duke u luhatur vlerat ekstremale ditore nga 19°C mëngjesi deri në 38°C mesdita.

Era do fryjë mesatare me shpejtësi deri 45 km/h, nga drejtimi Jugor- Jugperëndimor ndërsa në det të hapur krijohet dallgëzim 4 ballë.