Vrasja e Kudret Saliaj nga vjehrri në Tiranë, flet kushëriri i viktimës: Para një ditë kanë ardhur në banesë…

Një nga familjart e Kudret Saliajt, i cili u vra nga vjehrri, Mexhit Picari, ka folur për mediat.

Kushëriri i viktimës është shprehur se Prokuroria duhet të marrë dosjen e plotë dhe të hetojë mirë ngjarjen.

Ai për “faxnews” është shprehur se gjithçka që ka thënë familja e Dhurata Saliajt, bashkëshortja e Kudrejti është mashtrim.

Në lidhje me foto që publikoi dje gruaja e Mexhit Picarit, ku dukej Dhurata e dhunuar dhe nëna e saj pretendonte se është dhunuar nga Kudrejti, ai tha “shenjat që ka treguar, s’është e vërtetë. E dimë ne dhe e di edhe ajo e prokuroria kush ia ka bërë shenjat asaj. Janë historira të vjetra”.

“Të merret dosja në prokurori. Ajo është e dënuar për dhunë në familje. Ka akuza të tjera të cilat nuk janë shqyrtuar nga prokuroria. Ka vendime të gjykatave. 3 fëmijët ndodhen në banesën ku jetonte Kudreti.  Janë të pavërteta deklaratat e tyre (Mexhitit dhe bashkëshortes). Ditën para vrasjes na kanë ardhur në banesë, Kudreti jo vetëm nuk e ka sulmuar dhe dhunuar atë, por ka kërkuar mbrojtje prej saj. Ka kërkuar forma të ndryshme për ta larguar. Goca 9 vjeç djemtë 12 dhe 16 vjeç janë të traumatizuar.

Ne nuk na duhet dalja para mediave, ajo që është bërë është bërë, çfarë zgjidh dalja jonë? Pesha më e madhe jona janë fëmijët tani, Kudretin e përcollëm të shkretin, kujdesi ndaj tyre. Ata le të dalin në media, s’di ç’të them për ta, ne i kërkojmë drejtësisë të japë drejtësi.  Pretendimi i saj se është dhunuar nga Kudreti e apo shenjat që ka treguar, s’është e vërtetë. E dimë ne dhe e di edhe ajo e prokuroria kush ia ka bërë shenjat asaj. Janë historira të vjetra. Pyeteni avokatin që u plagos, ai e njeh dosjen”, tha kushëriri i Kudretit.

Kujtojmë që në lidhje me ngjarjen arrestuar Mexhit Picari, dhe Dhurata Saliaj, vajza e Mexhitit dhe ish gruaja e Saliajt, e cila dyshohet se ka bashkëpunuar me babain për të kryer vrasjen.