Zbulohet çfarë ndodhi gjatë 30 minutave të fundit të jetës së George Floyd

SHBA’ja është dënuar nga protestat mbarëkombëtare për vdekjen e një burri afrikano-amerikan në arrest policor.

George Floyd, 46 vjeç, vdiq pasi u arrestua nga policia jashtë një dyqani në Minneapolis, Minesota.

Pamjet e arrestimit në 25 maj tregojnë një oficer policie me lëkurë në ngjyrë të bardhë, Derek Chauvin, duke vënë gjurin në qafën e Z. Floyd ndërsa ai ishte i shtrirë në dysheme.

 Chauvin, 44, është akuzuar për vrasje.

Ngjarjet kryesore që çuan në vdekjen e Floyd ndodhën brenda 30 minutave. Bazuar në llogaritë nga dëshmitarët, pamjet video dhe deklaratat zyrtare, këto janë ato që dimë deri më tani.

Filloi me një raport për një faturë të rreme prej 20 dollarësh (16,20 £).

Një raport u bë në mbrëmjen e 25 majit, kur Floyd bleu një paketë cigaresh nga Cup Foods, një dyqan ushqimesh.

Duke besuar faturën 20 dollarë që ishte falsifikuar, një punonjës i dyqanit e raportoi atë në polici.

Floyd kishte jetuar në Minneapolis për disa vjet pasi u transferua atje nga Houstoni, në Teksas. Kohët e fundit kishte punuar si një roje në hyrje të një klubi nate në qytet, por, si miliona amerikanë të tjerë, mbeti pa punë nga pandemia e koronavirusit.

Floyd ishte një klient i rregullt në Cup Foods. Ai ishte një fytyrë e njohur, një klient i këndshëm që kurrë nuk shkaktoi telashe, i tha NBC pronari i dyqanit Mike Abumayyaleh.

Por Abumayyaleh nuk ishte në punë ditën e incidentit. Në raportimin e faturës së dyshimtë, punonjësi i tij adoleshent ishte vetëm duke ndjekur protokollin.

Në një telefonatë ndaj 911, të bërë në 20:01, punonjësi i tha operatorit se kishte kërkuar cigaren mbrapsht, por “Floyd nuk dëshiron ta bënte këtë”, sipas një transkriptimi të lëshuar nga autoritetet.

Punonjësi tha se burri u shfaq “i dehur” dhe “jo nën kontrollin e vetvetes”, thuhet në transkript.

Menjëherë pas telefonatës, rreth orës 20:08, mbërritën dy oficerë policie. Floyd ishte ulur me dy persona të tjerë në një makinë të parkuar rreth qoshe.

Pasi iu afrua makinës, një nga oficerët, Thomas Lane, nxori armën dhe urdhëroi Floyd të tregonte duart e tij. Në një histori të incidentit, prokurorët nuk shpjegojnë pse Lane mendoi se ishte e nevojshme për të tërhequr armën.

Lane, prokurorët thanë, “vendosi duart mbi Floid dhe e tërhoqi atë nga makina”. Pastaj Floyd “rezistoi në mënyrë aktive gjatë prangosjes”.

Megjithatë, pasi u prangos, Floyd u bind, ndërsa Lane shpjegoi se po arrestohej për “kalimin e monedhës së falsifikuar”.

Ishte momenti kur oficerët u përpoqën ta fusnin Floyd në makinën e tyre.

Rreth orës 20:14, Floyd “ngriu, ra në tokë dhe u tha oficerëve se ishte klaustrofobik”, sipas raportit.

 Chauvin arriti në vendin e ngjarjes. Ai dhe oficerët e tjerë u përfshinë në përpjekje të mëtejshme për të futur Floyd në makinën e policisë.

Gjatë kësaj përpjekjeje, në 20:19,  Chauvin tërhoqi zFloyd nga ana e pasagjerit, duke bërë që ai të binte në tokë, thuhet në raport.

Ai shtrihej atje, me fytyrën poshtë, ende me pranga.

Ky ishte momenti kur dëshmitarët filluan të filmojnë Floyd, i cili ishte në një gjendje të mjerueshme.

Këto momente, të kapura në shumë telefona celularë dhe të shpërndarë gjerësisht në mediat sociale, do të dëshmojnë se janë të fundit të Floyd.

Chauvin vendosi gjurin e majtë midis kokës dhe qafës së tij.

“Nuk mund të marr frymë,” tha Floyd vazhdimisht, duke u lutur për nënën e tij dhe duke u përgjëruar “ju lutem, ju lutem, ju lutem”.

Për tetë minuta dhe 46 sekonda, Chauvin mbajti gjurin e tij në qafën e Floyd, thuhet në raportin e prokurorëve.

Derek Chauvin do të paraqitet në gjykatë në Minneapolis të hënën.

Rreth minutës së 6, Floyd u bë i pavetëdijshëm. Në video dëgjohet dhe duket që kalimtarët u kërkuan oficerëve të kontrollonin pulsin e tij.

Një nga oficerët e tjerë, JA Kueng, e bëri pikërisht këtë gjë, duke kontrolluar dorën e djathtë të Floyd, por “nuk mund ta gjente një”. Megjithatë, oficerët nuk lëvizën.

Në 20:27, Chauvin hoqi gjurin nga qafa e Floyd. Pa lëvizje, Floyd u dërgua në Qendrën Mjekësore të Qarkut Hennepin në një ambulancë.

Ai vdiq rreth një orë më vonë.

Natën para vdekjes, Floyd kishte folur me një nga miqtë e tij më të ngushtë, Christopher Harris. Ai e kishte këshilluar Floyd të kontaktonte një agjenci të përkohshme pune.

Falsifikimi, tha ai, nuk ishte karakter për Floyd.

“Mënyra se si ai vdiq ishte e pakuptimtë,” tha Harris. “Ai u lut për jetën e tij. Kur përpiqeni kaq shumë të besoni në këtë sistem, një sistemin që e dini që nuk është i dizajnuar për ju, kur vazhdimisht kërkoni drejtësi me mjete të ligjshme dhe nuk mund të merrni atë, ju filloni të merrni ligjin në duart tuaja.”