Athinë/ Një Shqiptar plagoset nga të shtënat me armë

Një shqiptar është plagosur nga të shtëna me armë zjarri në Greqi. Mediat Greke bëjnë me dije se ai po mjekohet në spitalin “Kryqi i Kuq” ndërsa mbetet e paqartë si u godit. Pas kësaj ngjarje, dy emigrantë hipën në një taksi dhe nën kërcënimin e një arme e detyruan shoferin t’i çonte në stacionin e Larissa, ku ata u larguan, duke lënë një armë brenda automjetit.

Policia po përpiqet të marrë një deklaratë nga shoferi i taksisë, i cili pësoi krizë paniku dhe nuk është në gjendje të shpjegojë saktësisht se çfarë ka ndodhur, as se si arma u gjet brenda automjetit. Palët  u konfliktuan verbalisht dhe në vazhdim njëri prej tyre nxori një pistoletë dhe e qëlloi në këmbë.

Dyshohet se sherri mes palëve ishte për pazare të prishura të drogës, pasi shqiptari është arrestuar disa herë për krime të lidhura me trafikun e drogës dhe vjedhjeve.

Forca të shumta policore nisën një operacion për gjetjen e autorëve nëpër rrugët e lagjes, por deri në orët e vona të mbrëmjes nuk u bë i mundur arrestimi i autorëve.