Donald Trump largohet nga Shtëpia e Bardhë/ Zëvendësohet nga Biden

Donald Trump u largua nga Shtëpia e Bardhë disa orë para inaugurimit të presidenti të ri Joe Biden.

Madje ai nuk do të marrë pjesë në ceremoni dhe ka planifikuar një udhëtim në Florida.

President i fundit i SHBA-ve që kaloi inaugurimin e pasardhësit të tij ishte Andrew Johnon, i akuzuar dikur i cili shërbeu vetëm për një mandat pas vrasjes së Abraham Lincoln dhe fundit të luftës shkatërruese civile.

Donald Trump i kaloi katër vitet e presidencës duke thyer rregulla e tradita dhe duke luftuar me akuzat e tij të fajësimit dhe duke kryesuar një vit trazirash që kulmuan me sulmin ndaj Capitol Hill në SHBA, shkruan BBC.