Dyshimet se dy serbë helmuan ujin e Deçanit, regon Vuçiç: Kam dijeni për lëvizjet e tyre, por…

Presidenti Aleksandër Vuçiç ka reaguar pas lajmeve, ku dyshohej  se dy serbë kanë helmuar ujin e Deçanit në Kosovë.

Vuçiç shprehet se ka njohuri për lëvizjen e serbëve që lëviznin atje, duke shtuar se ata s’kanë lidhje me ngjarjen pasi ndodheshin mbi 500 metra larg ujit.

Ai është shprehur se po pret se çfarë do të thonë autoritetet në Kosovë në lidhje me ngjarjen.

“E kemi analizën e lëvizjes së veturës me targa të Novi-Sadit, nuk ishte as 500 metra afër burimit të ujit. Po presim të shohim se çfarë do të thonë auotitet”, ka thënë Vuçiç.

Kujtojmë që në Deçan ditët e funsit ëhstë një situatë e jashtëzakonshme, pasi mbi 1.500 banorë kanë kërkuar ndihmë mjekësore dhe të gjithë u paraqiten me simptoma të helmimit. Fillimisht pista kryesore ishte burimi i ujit, por pas analizave fillestare nga IKSHPK-ja, është thënë se uji nuk është burim i helmimit.

Mbetet për tu parë se çfarë ka ndikuar në shëndetin e tyre.