Itali, e ardhmja e qeverisë Conte në rrezik/ Përballet me dy votëbesime

E ardhmja politike e kryeministrit italian Giuseppe Conte është në rrezik, kjo pasi ai do të përballet sot me një votëbesim pas prishjes së aleancave qeverisëse, raportojnë mediat italiane.

56-vjeçari Conte ka nevojë për miratim nga të dy dhomat për të siguarar vazhdimësinë e qeverisjes së tij.

Nëse ai dështon, administrata e tij mund të detyrohet të largohet nga zyra.

Problemet e Conte u shkaktuan nga vendimi i partisë ”Italia Viva” të ish-kryeministrit Matteo Renzi për t’u tërhequr nga koalicioni qeverisës, duke e privuar atë nga shumica.

Renzi u përplas me Conte në një luftë rreth mënyrës më të mirë për të përdorur fondet e BE-së të dërguara në Itali për ta ndihmuar atë të trajtojë goditjet ekonomike të pandemisë së koronavirusit.

Renzi dëshiron më shumë investime në sistemin e shëndetshëm dhe që qeveria kërkon të ketë më shumë fonde emergjente.

”Italia Viva” kishte vetëm dy ministra në koalicionin qeverisës, por largimi i tyre është i mjaftueshëm për t’i grabitur shumicën.

Nëse Conte nuk mund të gjejë një partner tjetër për aleancën e tij të qendrës së majtë ose një marrëveshje me Renzin, priten zgjedhje të reja, të cilat mund të jenë në favor të populistëve të krahut të djathtë të vendit.