Masakra mbi nxënësit në Uvalde: Fotot tregojnë policët me armë duke pritur në korridor

Janë shfaqur pamjet e para që tregojnë policinë e armatosur duke pritur në një korridor gjatë masakrës mbi fëmijët në një shkollë, muajin e kaluar në Uvalde, Teksas.

Oficerët mbërritën më herët në sulm dhe me armë më të fuqishme se sa ishte raportuar më parë, sipas mediave amerikane që kanë parë dokumentet hetimore

Policia është akuzuar se nuk ka vepruar sa duhet për të ndaluar sulmin. Njëzet e një persona, përfshirë 19 fëmijë, vdiqën nga të shtënat.

Policia e Teksasit nuk i ka komentuar publikisht raportet, nga Austin American-Statesman dhe KVUE-TV.

Më shumë detaje të të shtënave të 24 majit në klasën e shkollës fillore Robb pritet të paraqiten në një seancë publike në Senatin e Teksasit më vonë të martën.

Sulmi nga një vendas 18-vjeçar – i identifikuar si Salvador Ramos – ka çuar në rikthimin e debatit kombëtar rreth rregulloreve të armëve.

Austin American-Statesman dhe KVUE thonë se dokumentet, burimi i të cilave nuk është zbuluar, tregojnë se personi i armatosur ka hyrë në shkollë në orën 11:33 me kohën lokale.

Ata thonë se 11 oficerë policie mbërritën brenda tre minutave dhe një oficer me mburojë balistike ishte në ndërtesë në orën 11:52.

Kjo ndodhi pasi shefi i policisë së qarkut të shkollës Peter Arredondo kishte raportuar se personi i armatosur kishte “shtënë shumë” dhe se policia kishte vetëm “pistoleta”, sipas mediave.

Informacioni i ri tregon se zoti Arredondo gjithashtu u përpoq të fliste me personin e armatosur, duke e pyetur nëse mund ta dëgjonte atë, thotë Austin American-Statesman.

Policia më në fund ka thyer derën e klasës ku ndodhej personi i armatosur në orën 12:50. Ai u qëllua për vdekje nga pjesëtarët e Njësisë Taktike të Patrullës Kufitare të SHBA.

Gjatë sulmit, fëmijët po telefononin furishëm në 911 për të raportuar viktima të shumta me armë zjarri. Edhe prindërit e shqetësuar u përpoqën të futeshin me shpejtësi, pasi policia i pengoi fizikisht të hynin.

Hetuesit thonë se mesazhet nga fëmijët nuk po u transmetoheshin oficerëve në vendngjarje, të cilët prisnin që të arrinin më shumë forca përpara se të përballeshin me vrasësin me pushkë.

Zyrtarët thonë se policia ishte “gabim” kur mendoi se situata kishte ndryshuar nga një gjuajtës aktiv në një subjekt të bllokuar dhe se ata kishin më shumë kohë për të përgatitur sulmin e tyre.

Përgjigja e vonuar e raportuar ka qenë fokusi i disa hetimeve në nivele shtetërore dhe federale.

Të hënën, prindërit e viktimave dhe anëtarë të tjerë të komunitetit kërkuan dorëheqjen e zotit Arredondo.