Metamorfoza e Rafael Leaos, tani edhe rinovimi i kontratës në dyshim

Rënia e “Djallit” kalon edhe përmes rënies drastike të lojtarit të tij më të mirë, Rafael Leao. Kupa e Botës në Katar ndau sezonin e 17-shit kuqezi, i lexueshëm para dhe pas. Një e pasme që flet, në veçanti, për një gjendje sportive nën pikun minimal, çka ka shtyrë Piolin të mos vërë bast shumë për të.Pika e fillimit: Rafa luajti 14 ndeshje në kampionat në pjesën e parë të sezonit, 6 në të dytën. Krahasimi i menjëhershëm është me golat dhe asistet: deri në pushim ai shënoi 6 here dhe dha 3 pasime fituese, të cilat bien në vetëm 2 gola, ndaj Salernitana dhe Leçe, dhe një asistim në këtë vit të ri. E vënë përballë pasqyrës, figura që bën më shumë përshtypje është ajo e goditjeve për ndeshje. Përpara Kupës së Botës, Leao kishte mesatarisht 3.6 konkluzione dhe pjesa më e madhe e lëvizjes sulmuese të skuadrës së Piolit kalonte nga gjuajtjet e tij. Që nga janari, kolapsi është përgjysmuar mesatarisht (1.3).

RËNIE – Për portugezin, shifra për pasimet kyçe gjithashtu bie (1.6 kundrejt 1.2 aktuale), ndërsa efektiviteti i driblimit rritet pak: mesatarja është 1.8 për ndeshje kundrejt 1.7 që lidhet me periudhën para ndalimit. Një Leao që shkon drejt greminës në vitin 2023, i cili rrjedhimisht bëhet problem para portës për kuqezinjtë. Sepse është gjithashtu dhe mbi të gjitha numri i rasteve të mëdha të krijuara (5 kundër 3) dhe rastet e mëdha të humbura të golave (5 kundër 2) që po pakësohen. Milani i aftë për të fituar dhe bindës falë flakëve të yllit të tij në korsinë e majtë sot duket një kujtim i largët edhe për shkak të vështirësive në fushë të lojtarit të tij më të mirë, i mbajtur jashtë njëmbëdhjetëshes kundër Sasuolos dhe Interit.

KËRKOHET SHKENDIJA – Harta e nxehtësisë e bën të qartë. Nëse para se të nisej për në Katar, Leao arriti të ishte shkatërrues në të gjithë krahun, shpesh duke filluar nga gjysma e fushës, në vitin e ri prania e tij përqendrohet pak përtej mesfushës, me më pak zbritje në zonën e portës. Mospërputhja aktuale qëndron gjithashtu në këtë, në një Leao që është shumë i izoluar. Për të gjetur sërish veten, Milani duhet të konsolidohet dhe të kapërcejë valët e krizës. Ndoshta duke u nisur nga shkëndijat e yllit të tij. Shkëndija, në fakt, kërkohet edhe për të afruar palët, sepse asnjëherë në aventurën e tij milaniste Leao nuk ka qenë kaq larg kuqezinjve. Kontrata, klauzola e re e çdo bisedim ka mbetur pezull. Dhe nëse situata nuk ndryshon, divorci në verë do të jetë më shumë se thjesht nevojë.