Moti për ditën e mërkurë, 14 prill 2021

Moti parashikohet me vranësira mesatare deri të dendura.

Do të ketë reshje shiu me intesitet të ulët deri në orët e mesditës në pjesën më të madhe të vendit. Pas mesdite reshjet e shiut do të fitojnë intensitet deri mesatar, në veri dhe në qendër reshjet e shiut do të fitojnë intensitet deri të lartë.

Lokalisht reshjet do të jenë në formën e shtrëngatave shoqëruar me shkarkesa elektrike. Në veri dhe verilindje në lartësin mbi 700 metra në orët e mbrëmjes reshjet e shiut do të konvertohen në reshje bore.

Era do të fryjë me drejtim juglindje – jugperëndim 1 deri 8 m/s. Përgjatë bregdetit era do të fryjë e vrullshme hera herës 20 m/sek.

Valëzimi në dete parashikohet i forcës 3 ballë