Nicole Kidman: Kam vuajtur nga depresioni pas ndarjes nga Tom Cruise

Diva e aktrimit Nicole Kidman (54) zbuloi se vuante nga depresioni gjatë realizimit të filmit “Hours”, në të cilin luante rolin e shkrimtares britanike Virginia Woolf, për të cilin u nderua me Oscar.

Shumë gjëra përkonin me aktoren atëherë, gati dy dekada më parë. Për shkak të fejesës, Kidman e pranoi pas divorcit nga Tom Cruise në vitin 2001, kështu që ajo thotë se ishte si një sfungjer që thithte mendimet e karakterit të saj vetëvrasës.

Filmi tregonte luftën e autores së njohur me shëndetin mendor, si dhe vetëvrasjen e saj duke u mbytur në lumë në vitin 1941. Ishte një skenë që Kidman këmbënguli ta filmonte e vetme, pa një dubluese.

“Nuk e di nëse e kam menduar ndonjëherë se ishte e rrezikshme, besoj se isha plotësisht në karakterin tim. I futa gurët në xhepa dhe u futa në lumë. Dhe kështu përsëri dhe përsëri. Ndoshta as që e kam menduar se mund të jetë e rrezikshme”, tha Kidman duke folur për skenën në “Hours”.

Duke menduar për emocionet e saj në atë kohë, aktorja shtoi se nuk ishte aspak e dëshpëruar.

“Idetë e Virxhinias më rrodhën, pikërisht në momentin kur isha plotësisht e hapur ndaj mendimeve të tilla. Dhe mendoj se Stephen Daldry, regjisori i filmit, ishte shumë i sjellshëm me mua sepse e dinte këtë. Isha plotësisht e hapur që të kuptoja personazhin që interpretoja, por kjo është në thelb bukuria e jetës së aktrimit”, tha Kidman.

Sot gjendjen e tij mendore të atëhershme ajo e quan përvojën që sjell jeta. Për këtë, por edhe për gjëra të tjera, ajo filloi ta shikojë jetën ndryshe, rritet si person dhe këtë synon ta bëjë me kalimin e moshës.