Nostalgji nga Elton Qyno/Na ishte njëherë Task-Forca e Tiranës

Na ishte njëherë
Task-Forca e Tiranës.

E para Task-Forcë në Shqipëri, me prokurore e oficerë policie,oficere te SHISH, tatimet, doganat e hipotekat si dhe oficere kontakti te Ambasades Amerikane, ku padyshim spikati roli i oficeres Sindi.

Skuadra e plote kishte me shume lezet.Tre nga keta emra,si Dritan Reshka,Besnik Cani dhe Genti Osmani, tashme jane shkarkuar nga Vettingu dhe nuk jane pjese e prokurorise.

Pas kaq shume vitesh sot edhe oficeret e kesaj skuadre jane bere prokurore, si Eljoni,Turi,Urim Buci,Afrimi, Alma.

Kjo ishte skuader efektive qe me nje Altin Dumani ne krye me aq logjistike dhe organike sa kishin,arriten te vendosnin disa gure ne themelin e drejtesise shqiptare.

Nuk po them se bene gjemen po per aq hohe sa funksionoi ky grup, beri shume me shume sa ka bere SPAK, me pseudoperacionet e tij qe 90 per qind te dosjeve i ka te huazuara nga Krimet e Renda,ose dosje te porositura nga politika e faktore te tjere.

Prokurore te arrestuar, gjyqtare te proceduar dhe mare te pandehur,mjeke e drejtues hipotekash e krykomunare te Kasharit dhe jo vetem,e deri tek tenderi i uniformave te policise apo zv/ministri i Transporteve ne detyre Jaka, shkoi ky grup.

Dhe imagjinoni kishin vetem juridiksionin e Tiranes per te vepruar dhe jo gjithe Shqiperine.

Me lart nuk u ngjit se edhe pushtetaret e atehershem ishin te eger,jo vetem tani.Plus qe kishin kundra nje Gjykate te Larte te tere, qe prishi shume vendime fajesie te dy shkalleve te meposhtme.

Sot vetem njeri prej ketyre prokuroreve,Altin Dumani,aspiron per karriere dhe i hane duart per pune,duke qene pjese e organikes se prokurorise se posacme SPAK.

Te tjeret jane shperndare neper prokurorite e rretheve duke hetuar aty-ketu, dosjet penale me nje zhgenjim ndaj sistemit qe eshte e kuptueshme here pas here.

Foto nostalgji per koleget e mi te prokurorise qe e mbajne mend kete grup.
Flamur Vezaj Sokol Çobo Gazmend Janku, Anila Hoxha Trashgim Sokolaj Klodiana Lala Anduena Llabani