Nuk është New York/ Ja cili qytet ka më shumë miliarderë në të gjithë botën

Pekini tani është shtëpia e më shumë miliarderëve se çdo qytet tjetër në botë, sipas listës së fundit vjetore të pasur të Forbes.

Kryeqyteti kinez shtoi 33 miliarderë vitin e kaluar dhe tani pret 100, tha revista e biznesit.

Kjo mund shumë ngushtë New York City, i cili pret 99 dhe ka mbajtur renditjen e lartë për shtatë vitet e fundit.

Përmbajtja e shpejtë e Kinës e Covid-19, rritja e firmave të saj të teknologjisë dhe tregjeve të aksioneve e ndihmuan atë të fitonte vendin e parë.

Edhe pse Pekini tani ka më shumë miliarderë sesa Big Apple, vlera e kombinuar neto e miliarderëve të New York City mbeti 80 miliardë dollarë amerikanë (58 miliardë funte) më e madhe se ajo e homologëve të tyre në Pekin.

Banori më i pasur i Pekinit ishte Zhang Yiming, themeluesi i aplikacionit për ndarjen e videos TikTok dhe shefi ekzekutiv i firmës së tij mëmë ByteDance. Ai pa që vlera e tij neto ishte dyfishuar në 35.6 miliardë dollarë.

Në të kundërt, banori më i pasur i New York City, ish-Kryetari Michael Bloomberg, kishte një pasuri me vlerë 59 miliardë dollarë.