Nuk mposhti sëmundjen e rëndë, ndahet nga jeta legjenda e repit

Reperi i famshëm Biz Markie është ndarë nga jeta në moshën 57 vjeçare.Reperi pas një sërë komplikimesh nga diabeti që po luftonte për më shumë se një vit nuk arriti të mposhte vdekjen.

Biz krijoi një trashëgimi artistike që do të festohet përgjithmonë nga kolegët e tij të industrisë dhe tifozët e tij të dashur jetën e të cilëve ai ishte në gjendje të prekte muzikën, duke zgjatur mbi 35 vjet. Ai lë pas një grua, shumë anëtarë të familjes dhe miq të ngushtë që nuk do ta humbasin personalitetin e tij të gjallë, shakatë e vazhdueshme dhe batutat e shpeshta “.
TMZ konfirmon se Biz u shtrua në spital verën e kaluar për një sëmundje që përfaqësuesi i tij na tha se kishte lidhje me diabetin e tij tip II.

Lindur në Harlem, Biz për herë të parë bëri një emër për vete, në shkallë kombëtare dhe ndërkombëtare, në 1989 kur single i tij “Just a Friend” u bë hit i Top 40 në shumë vende dhe u bë platin.