OBSH: Përhapja e njëkohshme e delta dhe omicron po shkakton një cunam infeksionesh

Drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Gebrejesus, shprehu shqetësimin pasi përhapja e njëkohshme e varianteve delta dhe omicron po shkakton një cunami të rasteve të infeksionit.

Omicron u regjistrua për herë të parë në Afrikën Jugore muajin e kaluar dhe tashmë është bërë lloji dominues në Shtetet e Bashkuara dhe pjesë të Evropës.Gebrejesus u bëri thirrje të gjitha vendeve që të vaksinojnë 70% të popullsisë së tyre deri në korrik. Deri më tani, vetëm 92 anëtarë të OBSH-së nga 194 kanë arritur të imunizojnë më shumë se 40 për qind të popullsisë.

Sipas OBSH-së, numri i të infektuarve rishtazi javën e kaluar u rrit me 11% në mbarë botën krahasuar me javën e kaluar. Nga data 20 deri më 26 dhjetor janë regjistruar rreth 4.99 milionë raste të infektimit.

“Jam shumë i shqetësuar pasi omicron, i cili është më i lëvizshëm dhe qarkullon në të njëjtën kohë me deltën, çon në një cunami rastesh”, tha drejtori i OBSH-së në një konferencë për shtyp.

Ai shtoi se kjo gjithashtu do të ushtrojë presion mbi punonjësit shëndetësorë tashmë të lodhur dhe sistemet shëndetësore që janë në prag të kolapsit.