Papa Françesku viziton rajonet e Irakut/  Myslimanët kundërshtojnë vizitën e tij

Papa Françesku po viziton pjesë të Irakut verior që u mbajtën nga militantët e Shtetit Islamik (ISIS) në ditën e tretë të udhëtimit të tij historik në vend.

ISIS kapi rajonin në 2014, duke synuar të krishterët dhe pakicat e tjera. Të krishterët janë kthyer që kur ISIS u mund në 2017.

Më vonë të Dielën Papa do të kremtojë meshën në një stadium futbolli në Irbil, me deri në 10,000 pjesëmarrës të pritur.

Ekzistojnë frika se rituali mund të bëhet një ngjarje super-përhapëse e koronavirusit.

Iraku ka parë një rritje të mprehtë të infeksioneve Covid-19 gjatë muajit të kaluar.

Udhëheqësi 84-vjeçar i Kishës Katolike dhe shoqëruesit e tij janë vaksinuar të gjithë, por Iraku mori vetëm grupin e parë të dozave javën e kaluar.

‘Vizita e Papës u jep të krishterëve një mesazh shprese’

Udhëtimi katër-ditor, i cili filloi të Premten, është ekskursioni i parë ndërkombëtar i Papës që nga fillimi i pandemisë më shumë se një vit më parë, dhe vizita e parë ndonjëherë papnore në vend.

Disa grupe militante myslimane thuhet se e kanë kundërshtuar vizitën, duke sugjeruar se turneu përbën ndërhyrje të Perëndimit në punët e vendit.

Herët të Dielën, Papa u mirëprit ndërsa mbërriti në qytetin verior të Irbilit nga kreu i rajonit Kurdistan të Irakut, Nechirvan Barzani.