Parashikimi i motit për ditën e martë, 11 maj 2021

Moti parashikohet i kthjellët. Vranësira në mesdite dhe në pasdite mbeten prezente vetëm në zonat malore.

Era do të fryjë me drejtim Jug-Juglindje 5-12 m/s. Përgjatë vijës bregdetare, zonat e ulta pranë tyre si dhe zonat luginore të vendit, parashikohet erë intensive me shpejtësi mesatare 8-20 m/s. Hera herës era arrin shpejtësinë deri në 25-30 m/s. 5-12 m/s. Valëzimi në dete parashikohet 6 deri 7 ballë.