Përplasjet në Jeruzalem, Izraeli shpall gjendje emergjence në qytetin Lod

Izraeli ka shpallur një gjendje të jashtëzakonshme në qytetin qendror të Lod pas trazirave nga palestinezët, ndërsa konflikti midis forcave izraelite dhe militantëve palestinezë u intensifikua.

Makinat u ndezën dhe 12 njerëz u raportuan të plagosur në përplasjet që kryetari i bashkisë Lod u krahasua me një luftë civile. Militantët palestinezë hodhën qindra raketa në Izrael, ndërsa Izraeli kreu sulme të mëdha ajrore në Gaza.

Të paktën 40 njerëz kanë vdekur në disa skena, që nga dhuna më e rëndë në vite.

Militantët palestinezë thanë se ata qëlluan me qindra raketa në drejtim të qytetit izraelit të Tel Aviv pasi një sulm ajror izraelit shkatërroi të martën një bllok kulle në Rripin e Gazës.

Ushtria e Izraelit thotë se po synon militantët në Gaza në përgjigje të sulmeve me raketa në Jeruzalem dhe zona të tjera.

Luftimet erdhën pas disa javësh tensionesh në rritje që u nxitën nga konfrontimet e dhunshme midis policisë izraelite dhe protestuesve palestinezë në një vend në Jeruzalem që është i shenjtë si për myslimanët ashtu edhe për hebrenjtë.