Pësoi atak kardiak në fushë/ Flet për herë të parë Christian Eriksen

Christian Eriksen ka folur për herë të parë  pas ngjarjes që trembi botën e futbollit.

“Faleminderit. Nuk do dorëzohem, ndihem më mirë tani, por dua të kuptoj se çfarë ndodhi. Dua t’ju falenderoj për gjithçka bëtë për mua”, është shprehur futbollisti për  “Gazzetta dello Sport”.

Aktualisht Eriksen ndohet nën kontrollin e mjekve ndërsa gjendja shëndetësore e tij  paraqitet e qëndrueshme.

Christian Eriksen u rrëzua papritur në mes të fushës në minutën e 43  duke humbur ndjenjat. Sipas raportimeve futbollisti përjetoi një arrest kardiak, por fatmirësisht arriti të merrte në kohë ndihmën mjkësore dhe të shpëtonte.

Pas ngjarjes së hidhur  UEFA njoftoi ndërprerjen e ndeshjes duke u shprehur se përballja do të shtyhet për shkak të një emergjence mjekësore.