Sekuestrimi i pasurive të tre ish-gjyqtarëve të lartë/ Reagon ambasadorja Yuri Kim

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka reaguar pas vendimit të Gjykatës së Posaçme për të sekuestruar pasuritë e tre ish-gjyqtarëve të lartë që nuk kaluan vettingun për mosdeklarim të pasurisë. Ajo shkruan në “Twitter” se reforma në drejtësi po ecën përpara hap pas hapi.

“Gjykata speciale pranoi kërkesën e SPAK për sekuestrimin e pasurive të dy ish-gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese dhe një ish-gjyqtari të Lartë të Gjykatës së Lartë, të cilët dështuan të verifikojnë për fshehjen e pasurive. Reforma në Drejtësi nuk do të jetë e shpejtë, e lehtë ose e përsosur – por po ecën përpara, hap pas hapi”, shkruan ambasadorja Yuri Kim.