Tundet Indonezia: Tërmeti shemb ndërtesa, raportohen të plagosur dhe 26 persona humbin jetën

Ditën e sotme ka ndodhur një tërmet në Indonezi ku si pasojë kanë humbur jetën 26 persona.

Mediat e huaja bëjnë me dije se një tërmet me madhësi 6.2 të shkallës Rihter tronditi Kelebi, Indonezi mëngjesin e kësaj të premte duke shembur disa ndërtesave, duke përfshirë një spital dhe duke krijuar kaos dhe panik te njerëzit.

Sipas Agjencisë së Menaxhimit të Fatkeqësive, si pasojë e shembjes së ndërtesave kanë humbur jetën 26 persona në qytetin e Mamuju dhe deri më tani raportohet se 600 persona të tjerë si pasojë e tërmetit në veri-lindje të qytetit të Magene.