U ndal në kontroll rrugor, kapet me mbi gjysmë kg kokainë dhe marihuanë në shtëpi, në pranga 44-vjeçari shqiptar në Itali

Gjatë natës, karabinierët në Scandicci të Italisë gjatë një sërë kontrollesh të organizuara si pjesë e shërbimeve specifike të parandalimit në zonën Chianti, ndaluan dhe kontrolluan një makinë të drejtuar nga një 44-vjeçar shqiptar në zonën e Impruneta, u gjet në posedim të disa dozave kokainë.

 

Sipas mediave italiane, qëndrimi i dyshimtë i burrit bëri që ushtria të hetonte çështjen dhe të zgjaste kërkimin në shtëpinë e tij, ku u gjetën mbi 200 gram kokainë, rreth 400 gram marihuanë dhe materiale të ndryshme për prerje dhe peshim. Dhe paketimi i drogës, si dhe një shumë prej 500 euro të mbajtura nga shitja.

 

Për më tepër, u gjetën gjithashtu mjete të përshtatshme për vjedhje, një dritë ndezëse magnetike blu, kartëmonedha të rreme 10 euro dhe 4 biçikleta garash. Mbi 20,000 euro në vlera totale.

Po hetohen për të gjithë materialin e gjetura, për të verifikuar nëse janë me origjinë të paligjshme dhe të ardhura nga vjedhja. Burri, një shtetas shqiptar, i ngarkuar me precedentë të shumtë, u arrestua dhe u mbyll në burgun fiorentin të Sollicciano.