Vajza e Bashkim Finos merr postin e rëndësishëm në qeveri

Vajza e Bashkim Finos, Megi Fino ka marrë ditën e sotme një post të rëndësishëm në qeveri duke u emëruar zv/ministre për Europën dhe Punët e Jashtme. Vendimi është marrë në mbledhjen e zhvilluar këtë të mërkurë në këshillin e ministrave dhe në mungesë të kryeministrit Edi Rama, është firmosur nga zëvendësi i tij Erion Braçe.

Megi Fino u shfaq për herë të parë në radhët e të majtëve në kongresin e Partisë Socialiste ku mbajti një fjalim të ndjerë. Teksa mori kartën e anëtarësisë në këtë parti, ajo tha se kjo kishte qenë një dëshirë e të atit.

Bashkim Fino u nda nga jeta më 29 Mars pas një betejë të gjatë me COVID. Për rreth tre dekada, ai ka qenë politikan karriere në radhët e socialistëve. Fino ishte kryeministër i qeverisë së Pajtimit Kombëtar në vitin 1997, dhe deputet në disa legjislatura nën siglën e socialistëve.