Zelanda e Re goditet nga tërmeti i fuqishëm me magnitudë 6.9

Një tërmet me magnitudë 6.9 të shkallës rihter goditi Zelandën e Re ditën e sotme. Lëkundja u regjistrua herët në mëngjes të Premten 5 Mars 2021 në 1:27 të mëngjesit me kohën lokale, në një thellësi të ndërmjetme prej 81.8 km nën sipërfaqe.

Ngjarja u regjistrua nga Komisioni i Tërmeteve dhe Gjeologjisë (GeoNet) e Zelandës së Re, agjencia e parë sizmologjike që e raportoi atë.

Bazuar në të dhënat paraprake sizmike, tërmeti u ndje gjerësisht nga pothuajse të gjithë në zonën e epiqendrës.

Lëkundje e moderuar ka të ngjarë të ketë ndodhur në Ruatoria që ndodhet 103 km nga epiqendra.