Zjarr në Parkun Kombëtar të Llogarasë, digjen shkurre e kullota, zjarrfikësja në “luftë” me flakët

Një sipërfaqe pranë Parkut Kombëtar të Llogarasë është përfshirë nga zjarri ditën e sotme.

Vatra e zjarrit ka rënë në kodrën e fshatit Dukat, ku flakët kanë përfshirë shkurre dhe kullota.

Drejtimi i erës ka favorizuar përhapjen e flakëve me shpejtësi në kodër. Më herët vatra e zjarrit ka rënë në Orikum. Ndërkohë, zjarrfikësja e ka të vështirë të ndërhyjë për shkak të terrenit malor.