E turpshme/ Komisioneret e korruptuara përbaltin emrin e Bib Ndrecës

Komisioni i Pavarur i  Kualifikimit  ka vendosur  ditën e sotme shkarkimin nga detyra të gjyqtarit, Bib Ndreca.  KPK ka shpallur vendimin thuajse një vit pas seancës së parë dëgjimore që u mbajt në 26 shkurt 2020.

Trupa gjykuese që do të rivlerësojë gjyqtarin Ndreca është llumi i vetting-ut i përbërë nga 3 emrat kryesorë Xhensila Pine, Etleda Çiftja, Pamela Qirko. Çuditemi me faktin që këto gjyqtare të korruptuara, gjykuan në mënyrë ë padrejtë Bib Ndrecën i cili ka deklaruar se është i pastër dhe nuk iu është gjetur asnjë provë kundra ti, por sigurisht që komisioneret duan ta përbaltin të pastërtinë e tij, duke e penguar në vetting.

Sqarojmë se në filtrat e vettingut duhej të ishin pikërisht komisioneret si Xhensila Pine, Etleda Çiftja dhe Pamela Qirko, të cilat e kanë kthyer vettingun në pazarin e tyre.

Bib Ndreca pas vendimit të dhënë nga KPK, ka thënë se do të shqyrtojë dispozitivin, ndërsa ka shtuar se nuk e priste një vendim të tillë. Bib Ndreca,  ka qenë pjesë e gjykimit të dosjes 339.