Parashikimi i motit, 29 mars 2021

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën të ditur se për ditën e hënë moti mbi vendin tonë parashikohet me kthjellime si dhe alternime vranësirash kalimtare nga orët e mesditës deri ato të pasdites dhe kryesisht përgjatë relieveve kodrinore-malore.

Në momentin e zhvillimit të vranësirave në relievet e larta malore do ketë reshje shiu të dobëta por nuk përjashtohet mundësia e shtrëngatave lokale dhe afatshkurtër. Mjegull, mjegullinë në orët e mëngjesit kryesisht përgjatë zonave luginore. Në orët e mesditës shkrirje graduale e dëborës në male.

Era parashikohet të fryjë me drejtim verilindje-veriperëndim e lehtë e përkohësisht mesatare në mesditë dhe pasdite. Valëzimi në dete parashikohet i forcës 1-3 ballë.