Parashikimi i motit/ Fundjavë me diell dhe rritje temperaturash

Ditën e sottme vendi ynë do të karakterizohet  nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë një mot me diell në të gjithë territorin. Gjatë pasdites do të ketë një shtim të vranësirave që në mbrëmje do të sjellin reshje. Edhe java

Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të pësojnë një rritje të lehtë, ku do të variojnë: në zonat malore, nga 03°C në 10°C, në zonat e ulëta nga 11ºC në 17°C dhe në zonat bregdetare nga 14°C në 19°C.

Era do të fryjë në drejtim Jugor ndërsa forca e valëzimit në det do të jetë 6 ballë.

Edhe Kosova sot do të mbizotërohet nga alternime vranësirash dhe kthjellimesh të cilat do të sjellin mot të qëndrueshëm. Temperaturat do të pësojnë një rritje të lehtë ku do të variojnë: në zonat malore nga 02°C në 11°C dhe në zonat e ulëta nga 05°C në 13°C.