Parashikimi i motit/ Ulen sërish temperaturat

Ditën e sotme vendi ynë do do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot me diell por që herë pas here do të ketë dhe zhvillim të vranësirave, të cilat do të sjellin reshje të izoluara dëbore, në zonat juglindore. Edhe fundjava pritet të jetë e acartë.

Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të pësojnë një rënie të ndjeshme, ku do të variojnë: në zonat malore, nga -11°C në -2°C, në zonat e ulëta nga -3ºC në 05°C dhe në zonat bregdetare nga 00°C në 07°C.

Era do të fryej në drejtim Verilindor ndërsa forca e valëzimit në det do të jetë 4-5 ballë.

Kosova sot do të mbizotërohet nga alternime vranësirash dhe kthjellimesh të cilat do të sjellin mot të paqëndrueshëm i shoqëruar me reshje dëbore në zonat malore. Temperaturat do të pësojnë një rënie të ndjeshme ku do të variojnë: në zonat malore nga -10°C në -2°C dhe në zonat e ulëta nga -6°C në 01°C.

Në fotot e mëposhtme do gjeni parashikimin e motit për qytetet kryesore të Shqipërisë, Kosovës dhe botës: